فعلا آیفون نخرید!

No iPhone 1

فعلا آیفون نخرید!

اکنون که در حال نوشتار این پست هستیم؛ گوشی iPhone 13 Pro Max با ظرفیت 256GB  رجیستر شده و نات اکتیو با گارانتی ۱۸ ماهه داخلی و پارت نامبر za در بازار موبایل ایران، حدود ۶۳ میلیون تومان به فروش می رسد، یک رشد چمشگیر در ده روز گذشته!

 

اما علت این رشد قیمت چیست که فقط شامل گوشی‌های آیفون‌ شده؟

شاید اولین پاسخ به این سوال افزایش نسبت نرخ دلار و ریال باشد. البته که این پاسخ اشتباهی نیست ولی درباره‌ی آیفون‌ها همه‌چیز به دلار ختم نمی‌شود. معمولا گوشی‌های اپل، جز محصولات لوکس به شمار می‌روند و این حقیقت، افراد سودجو را در بازار به سمتی می‌برد که از شگردهای متنوعی برای افزایش قیمت استفاده کنند. حتما مطلع‌ هستید که مدتی پیش عرضه عمومی و جهانی نسل جدید خانواده آیفون، یعنی آیفون ۱۴ رخ داد ولی همچنان در ایران نسخه‌های رجیستر شده آن دردسترس نیست. همانطور که می‌دانید طبق قوانین گمرگ و وزارت ارتباطات تمامی محصولات سیم کارت خور باید در سامانه رجیستری کشور به جهت جلوگیری از قاچاق، ثبت سیستمی شوند و در صورت عدم ثبت، شانل پشتیبانی آنتن نمی‌شوند. به جهت اینکه در حال حاضر، رجیستری آیفون 14 در وضعیت بلاتکلیفی قرار گرفته است؛ تقاضا برای خرید این گوشی کاهش پیدا کرده است و قیمت آن روند نزولی را طی می‌کند.

به همین سبب میل خرید در بازار به سمت آخرین نسل محصولی که جامعه ایرانی میتواند در چارچوب قانون از آن استفاده کند حرکت کرده؛ یعنی آیفون ۱۳. اما با توجه به اینکه حجم واردات آیفون ۱۳ در سامانه گمرک کاهش پیدا کرده است؛ قیمت نهایی افزایش پیدا کرده است. افزایش نسبت نرخ دلار و ریال هم در این مدت منجر شد تا رشد قیمت، بیشتر از حد معمول رخ دهد و بازه قیمتی خرید آیفون ۱۳ رجیستر شده در کشور از حالت معقول خارج شود و قیمت بازیچه هیجان رفتار خریدار شود.

برای صحت این گفته‌ها کافیست نگاهی به قیمت سایر برندها کنیم و وضعیت فعلی آنها را نسبت به ده روز گذشته بررسی کنیم.

فروشگاه اینترنتی توشه تاکنون برای پیش فروش یا فروش فوری آیفون ۱۴ اقدامی نکرده است؛ در صورتی که از زمان عرضه عمومی جهانی نسبت به تهیه آن اقدام کردیم ولی هنوز فروش آن را به علت مشخص نشدن چارچوب‌های قانونی آغاز نکرده‌ایم. از همین رو از دانش خود در بازار موبایل مطالبی را بیان کردیم چراکه آن را بخشی از رسالت اجتماعی خود می‌دانیم و معتقدیم خریدار آگاه، منجر به توسعه بازاری سالم و پایدار خواهد شد.

 

توصیه فروشگاه اینترنتی توشه به شما در وضعیت فعلی چیست؟

با توجه به نوشته‌های فوق، دو عامل منجر به افزایش قیمت خارج از معمول در خانواده آیفون شده است که طبق اولویت و اهمیت به شرح زیر جمع بندی می‌شود:

  1. وضعیت بلاتکلیفی رجیستر آیفون ۱۴ و کاهش تقاضا برای خرید این مدل و افزایش تقاضا برای خرید آیفون ۱۳ که با کمبود عرضه مواجه است.
  2. افزایش نسبت نرخ دلار آمریکا و ریال ایران.

با این اوصاف توصیه میکنیم تا پایداری شرایط نرخ ارز در کشور، از خرید هیجانی پرهیز کنید. همچنین باتوجه به اینکه هنوز به طور رسمی اطلاعیه‌ای مبنی بر رجیستر نشدن آیفون 14، منتشر نشده است، امکان دارد که رجیستری این گوشی‌ها صرفا به تاخیر افتاده باشد.

واضح است که فروشگاه اینترنتی توشه هم در این ایام با خرید شما از محصولات آیفون، سود خواهد کرد اما برآن شدیم تا شما را از حقایق وضع موجود باخبر کنیم تا خارج از هیجان، نسبت به خرید خود اقدام کنید.

امیدواریم در روزهای آتی پایداری به بازار موبایل و ارز بازگردد تا شاهد خریدهای هیجانی نباشیم.

4.7/5 - (28 امتیاز)

برای اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز توشه من، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

لطفاً یک مقدار از 09000000000 تا 09999999999 وارد نمایید.

نظرات (2)

عاطفه کرمی

من الان مدل ۱۱پرومکس میخام

مرضیه

دم شما گرم