ویدئو گفتگوی اینستاگرامی مدیریت توشه من

لایو اینستاگرامی مدیریت توشه من

ویدئو گفتگوی اینستاگرامی مدیریت توشه من

در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۲، مدیر عامل شرکت پردازش تجارت الکترونیک توشه از طریق پخش زنده اینستاگرامی، حول محور اتفاقاتی که در خصوص شرکت و یکی از برندهای زیرمجموعه یعنی فروشگاه توشه‌من، افتاده است توضیحاتی رو ارائه دادند.

 

پیش از هرچیز بابت تاخیری که در یک ماهه اخیر به وجود اومده عذرخواهی شده و به نگرانی‌هایی که در این حوزه وجود دارد، اشاره شد.

دو روز قبل از برگزاری این لایو، تمامی سوالات مشتریان عزیز دریافت، استخراج و طبقه بندی شده بود تا به تمامی آن‌ها در طول لایو، پاسخ داده شود.

جهت کسب اطلاع و آشنایی با کسب و کار ما، ابتدا توضیحی درباره ایده اولیه کسب و کار و شیوه درآمدزایی و سودآوری توشه من و جبران گپ قیمتی کالاها ارائه شد. 

جناب آقای محمدی، تحصیلات کاردانی رو در رشته IT نرم‌افزار و دوره کارشناسی را در رشته مدیریت بورس گذرانده‌اند و از سال ۱۳۹۳ در اکوسیستم استارتاپی ایران مشغول به فعالیت هستند، ایشان در بیزنس‌های زیادی هست به عنوان هم‌بنیانگذار، همکار و یا شریک حضور داشتند اما این اولین حضور شخصیشان در لایو اینستاگرامی است.

تا این لحظه بیش از ۱۳هزار کالا در فروشگاه اینترنتی توشه من به مشتریان تحویل داده شده است. ما از اسفند ۱۴۰۰ شروع به فعالیت کردیم و این روزها دو سالگی توشه من رو از جشن می‌گيريم. یکی از سوالاتی که وجود دارد، مغایرت تاریخ شروع کار ما و تاریخ ثبت شرکت و تاریخ اخذ مجوز و اینماد است. در واقع اسفند ۱۴۰۰ زمانی است که ایده‌ی این کسب و کار شکل گرفته و تا تبدیل شدن به یک مدل کسب و کاری و سپس تولد توشه من، چند ماهی سپری شده. 

درواقع توشه‌من ابتدا به صورت غیر رسمی و با یک جامعه بسیار کوچک کار خود را آغاز کرد تا مدل درآمدی خود را تست و خطا کند و پس از حدود دو ماه، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ وبسایت توشه تاسیس شد. همچنان در این برهه زمانی اقدامی برای ثبت شرکت و اخذ مجوز به نام شخص محمد حسن محمدی انجام نگرفت و از مجوز صنفی و اینماد سایر دوستان، که در این حوزه حرفه‌ای بودند، به عنوان شریک کاری استفاده گردید. پس از گذشت حدود ۶ ماه، در در مهرماه ۱۴۰۱ ثبت شرکت نهایی شد.

از ابتدای کار، توشه‌من یک کسب و کار مقطعی بود چرا که این مدل کسب و کار در این اسکیل با توجه به غالب بودن فرهنگ تورمی در کشور ما و وجود افراد سودجو و خلاء قانونی در پایین‌ترین مسائل فینتک در کشور ما امکان‌پذیر نیست و نهادهای ناظر هیچ چارچوب خاصی را برای آن قائل نیستند. البته ما این مسئله را رد نمی‌کنیم چرا که نهاد ناظر هم مسئولیت‌هایی دارد و در غیر این صورت باید پاسخگو باشد. مانند مسائل اخیر پیش آمده برای یک کسب و کار دیگر.

قطعاً کسانی که تا به این لحظه با توشه من همراه بوده‌اند واقف هستند که که ما تا این لحظه هیچ تبلیغات گسترده و با هزینه هنگفت و در ابعاد کلان نداشته‌ایم چرا که می‌دانستیم بیزینس مدل ما هنوز دارای قطعیت کافی نیست و نیاز به آزمون و خطای بیشتری دارد. از این رو برگزاری جشنواره‌ها به صورت محدود و بدون تبلیغات کلان و به واسطه پشوانه‌ای که از حاشیه سودهای قبلی به دست آورده بودیم انجام می‌شد.

همانطور که قطعاً می‌دانید ثبت شرکت و حتی انحلال آن در کشور ما قوانین خاص خود را دارد در طی ثبت شرکت پردازش تجارت الکترونیک توشه تاکید ما همواره بر جذب سرمایه گذار در جهت احداث فروشگاه اینترنتی بوده است و این جمله به صلاحدید اداره ثبت شرکت‌های استان خراسان شمالی و با توجه به سابقه تحصیلی جناب اقای محمدی، در اساسنامه شرکت نیز ذکر شده است.

از آنجایی که ما در کشوری زندگی می‌کنیم که فرهنگ تورمی بر اقتصاد کشور غالب است و عدم وجود سواد اقتصادی منجر به رفتارهای هیجانی در سطح جامعه می‌گردد و خلا قانونی در رابطه با نوع کسب و کار ما وجود دارد ما تصمیم گرفتیم یک ضمانت محکم به مشتریان خود ارائه کنیم. از این رو یک قرارداد رسمی و یک فقره سفته برای تمامی سفارشات در نظر گرفته شد. این ضمانت، ارزش قانونی دارد و در صورت بروز هرگونه مشکل، روند پیگیری و مطالبه‌ی شما را تسریع خواهد کرد. در ابتدای کار سفته الکترونیکی صرفاً برای سفارشات بالای ۶۰ میلیون تومان صادر می‌شد. برای جلب رضایت مشتریان این سقف مبلغ را به سه میلیون تومان کاهش دادیم و این تعهد مازاد را متقبل شدیم تا اگر در آینده رقیبی در این حوزه برای ما ایجاد شود مجبور به رعایت این استاندارد باشد و این اصول اولیه را رعایت کند و پاسخگوی تعهدات خود باشد.

از آنجایی که تورم در جامعه ما غالب است و اکثریت افراد به شغل کارمندی مشغولند طبیعی است که افراد این جامعه، حتی کارمندانی که در همین نهادهای ناظر مشغول به فعالیت هستند به دنبال بالانس کردن درآمد و مخارج، و جا نماندن از تورم، به کارهای متفاوتی روی بیاورند و متاسفانه این موضوع کلاهبرداری را در چنین بیزینس‌هایی زیاد کرده است.

بسیاری از بیزنس‌ها با مدل اقساطی یا BNPL فعالیت میکنند. یعنی پرداخت پول پس از دریافت محصول با یک حاشیه سود. اما مدل کاری توشه‌من، مدلی مقابل این است. یعنی که شما در ابتدای کار مبلغ را پرداخت کرده و در آینده کالایی رو با قیمت بیشتر به دست می‌آورید. این مدل که در دنیا مرسوم است تحت عنوان، الان ذخیره کن، بعدا بخر و با نام SNBL شناخته میشود. تلاش ما بر این بوده است که مرحله به مرحله با آزمون و خطا و فرهنگ‌سازی، این روش را در کشور پیاده سازی کنیم تا زمانی که در این زمینه یک قانونگذاری درست اتفاق بیفتد.

پس از ارائه توضیحات درباره ایده اولیه کسب و کار، مدیر عامل فروشگاه در خصوص شیوه کسب درآمد، چند کلمه‌ای صحبت کردند و به این سوال پاسخ دادند که از آنجایی که شرکت، تاکنون نه واردات و صادراتی انجام داده و نه تولیداتی داشته است، پس درآمد شرکت از چه طریقی حاصل میگردد؟ از آنجایی که تجارت پرسود، نیاز به یک بازار بدون رقیب و نوپا دارد، ما به سراغ سرمایه گذاری روی تجاری رفتیم که ایده‌های نوینی داشتند و اقدام به صادرات و واردات کالاهایی می‌کردند که نیاز مبرم جامعه را برطرف می‌کرد و در عین حال کاملا جدید بود. با سود حاصل از این معاملات، اختلاف قیمت کالاهای پیش‌فروش شده، جبران می‌شود.

واضح است که در تخفیف ۳۰%، نیاز به حاشیه سودی بیش از ۳۰% است. این اختلاف چگونه جبران میشود؟ اگر دنبال‌کننده‌ی توشه‌من باشید، می‌دانید که ما مدام در حال تغییر میزان تخفیف و مدت زمان تحویل کالاها هستیم. در واقع با بررسی‌های تیم اقتصادی و بنابر سرمایه‌گذاری انجام شده در بازه‌‌هایی زمانی مختلف، این میزان تعیین می‌شده است. تمامی تخفیف‌های ۳۰% به صورت کاملا محدود و در قالب جشنواره ارائه شده‌است و بخش اعظمی از این تخفیفات جشنواره‌ای هم با استفاده از بودجه تبلیغات شرکت، انجام گرفته است. در واقع به علت نوپا بودن کسب و کار، به جای اینکه به دنبال مشتریان جدید و گسترش دادن بیزینس باشیم، مجددا روی مشتریان وفادارمان سرمایه‌گذاری کردیم.

اما در ادامه باید به این سوال پرداخت که اتفاقاتی که در حال حاضر باعث حاشیه‌های مختلفی شده است، چه بوده و چرا افرادی که قبلا منتور ما بودند الان منتقد ما شدند؟ حقیقتا ما پارسال هم در همین بازه زمانی پایان سال میلادی تا پایان سال شمسی، دچار این مشکلات شدیم. مشکلاتی در مراودات مالی و نوسانات ارزی. البته پارسال این موضوع صرفا یک مسئله درون سازمانی بود و قابل مدیریت. اما امسال، حاشیه‌های یک کسب و کار مشابه، منجر به رفتارهایی از سوی نهادهای نظارتی شد که ما را درگیر پروسه‌های غیر ضروری گوناگونی کرد. اتفاقاتی غیر قابل اجتناب و به صورت موقت انجام شده تا بررسی‌های لازم صورت بگیرد و قابل درک است؛ اما رخ دادن این موضوعات و سواستفاده عده‌ای، متاسفانه باعث تاخیر در ارسال کالاها شده و در این زمان، ما بیش از هرچیزی درگیر مشکلات برون سازمانی هستیم. 

البته لازم به ذکر است که با وجود تمام این اتفاقات و دغدغه‌های مازاد ایجاد شده که باعث طولانی‌تر شدن روند کاری و عدم تمرکز ما شده است، مدیریت و کارکنان توشه‌من پا پس نکشیده‌اند و به تعهدات خود پایبند مانده و تا همین لحظه هم پاسخگو‌ی شما است.

یکی دیگر از اتفاقاتی که به این هجمه‌ها دامن زد، بالا رفتن فشار کاری تا جایی بود که مدیر عامل توشه‌من، جناب آقای محمدی، درگیر بیماری شدند. این بیماری مزید بر علت شد تا برخی پروسه‌ها با تاخیر بیشتری مواجه شود. البته که ایشان به لطف خدا بهبود پیدا کرده و در تلاش برای رفع مشکلات هستند.

سوال بعدی مشتریان که در این لایو به آن پاسخ داده شد این بود که برنامه کنونی شرکت چیست؟ در واقع ما همچنان مشغول کار هستیم و این اتفاقات صرفا باعث شده تا روند کاری ما دچار اختلال و طولانی شود. همانطور که پیشتر اشاره  سال گذشته هم مشکلاتی داشتیم که چون درون سازمانی بودند تا بعد از تعطیلات عید، حلشان کردیم و تا همین بهمن ماه، تمامی سفارشات به موقع و حتی زودتر از موعد تحویل شدند. ما بر مشکلات این بازه زمانی واقف بودیم و حتی تاخیر احتمالی را از طریق شبکه اجتماعی رسمی خود، اطلاع رسانی کردیم. با وجود شرایط فعلی، امید داریم که پس از تعطیلات نوروزی، روند کاری ما تسریع پیدا کرده و تحویل کالاها مجددا از سر گرفته شوند. البته د. حال حاضر هم روند کار به طور کامل متوقف نیست و صرفا به علت تحقیق و تفحص نهادهای ناظر، بسیار کند پیش میرود.

در انتهای لایو به این سوال پرداخته شد که که آیا در انتها، مشنریان کالا تحویل خواهند گرفت یا صرفا اصل مبلغ پرداختیشون رو؟! درست است که توشه‌من با ارائه سفته، اصل مبلغ سرمایه شما را تضمین می‌کند اما با مطابق قرارداد، متعهد هستیم که کالا را به شما تحویل دهیم و نیازی به نگرانی در خصوص این موضوع نیست. تمامی محصولات پیش فروش شده براساس تحلیل بازار، روی وبسایت قرار گرفتن و قطعا براساس قرارداد، تحویل مشتری خواهند شد مگر شرایط فورس ماژور که در قرارداد ذکر شده است.

مدیرعامل توشه‌ی من به عنوان سخن پایانی در خصوص اعتماد صحبت کردند و این موضوع که در هر کسب و کاری امکان کلاهبرداری وجود دارد اما چیزی که به شما اعتماد و اطمینان می‌بخشد؛ عملکرد آن بیزینس است. با توجه به این که ما الان درگیر یک سری مسائل هستیم و با توجه به اینکه برآیندی که برای سال ۱۴۰۳ برندمان داشتیم، دچار مشکل شده،  تا زمانی که به صورت رسمی و قانونی راهکاری برای بیزینس مدل ما یعنی SNBL ارائه نشود و همکاری‌ای از سوی نهادهای نظارتی نبینیم، توشه من در سال آینده فعالیتی نخواهد داشت و بر همین اساس پیش فروش از وبسایت ما برداشته شده و سفارش جدیدی ثبت نخواهد شد. همکاران ما در بخش پشتیبانی، همچنان از طریق تماس تلفنی پاسخگوی شما عزیزان هستند و مدیریت و کارکنان توشه‌من در تلاش هستند تا به تمامی تعهدات شرکت، عمل کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

برای اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز توشه من، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

لطفاً یک مقدار از 09000000000 تا 09999999999 وارد نمایید.

نظرات (1)

حسین ایزانلو

من تازه وارد بازار شرکت توشه شدم و فردی عادی هستم . من مستاجر و با یک سمند مشغول کار هستم (مسافر کشی ) . و اینکه اختلالات بعضی شرکت های مشابه و کلاهبرداری ها باعث شد تا تعدادی نسبت به توشه بد بین بشن و دغ دغه های فکری درست بشه که انشاالله درست بشه و موفقیت های بیشتری رو داشته باشین و مشتریان