تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی چیست؟ کدام را بخریم؟

تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی چیست؟ کدام را بخریم؟

تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی چیست؟ کدام را بخریم؟

قبل از پرداختن به جزئیات تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی و نحوه انتخاب آن‌ها، باید هدف از داشتن آن را درک کنیم. هدفون‌های بازی و معمولی را می‌توان در بیشتر موارد به جای هم استفاده کرد، اما این بستگی به انتظارات شما از آنچه می‌خواهید در حین بازی بشنوید، دارد. هدفون‌های گیمینگ نسبت به انواع معمولی تفاوت‌هایی دارند که در ادامه این مقاله از توشه من، آن‌ها را مرور خواهیم کرد. توجه به این موارد، دلیل انتخاب این هدفون‌ها توسط گیمرهاست.

هدست گیمینگ چیست؟

قبل از بررسی تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی باید اشاره کنیم که هدست‌های مخصوص بازی، ویژگی های خاصی دارند که آنها را برای بازی مناسب‌تر از مدل‌های معمولی می‌کند و صرفا برای استفاده گیمرها طراحی شده‌اند. این مدل‌ها اغلب دارای گوشی‌های بزرگ، هدبند، نور RGB و موارد این چنینی هستند تا حداکثر راحتی را هنگام بازی طولانی برای افراد فراهم ‌کنند.

کیفیت صدای آن‌ها نیز به طور کلی بسیار بهتر از هدفون معمولی است و تجربه‌ای فراگیر را در حین انجام بازی برای افراد فراهم می‌کنند. اکثر آنها دارای میکروفون های هستند از پلتفرم هایی مانند xbox، ps5، pc و غیره پشتیبانی می کنند. علاوه بر آن، دارای قابلیت نویز کنسلینگ، جک 3.5 میلی متری و صدای فراگیر 4D هستند تا صدای بدون نویز در چت صوتی منتقل شود.

در مقابل؛ هدفون های معمولی بیشتر برای پخش ‌کننده‌های موسیقی و گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند. آنها اغلب با یک یا دو گوشی کوچک همراه هستند که داخل گوش قرار گرفته و کاملا عایق صدا نیستند و غوطه‌وری کاملی ندارند. کیفیت صدای آن‌ها معمولاً پایین تر از هدست‌های بازی است و میکروفون ندارند. از آن‌ها می‌توان برای گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و برقراری تماس تلفنی استفاده کرد.

محصول پیشنهادی: خرید انواع هدفون بی سیم معمولی.

تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی

بررسی تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی

اصلی‌ترین تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی در کیفیت صدای آنهاست. اما تفاوت‌های دیگری نیز دارند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

  • قیمت

قیمت هدست‌های بازی یک عامل مهم در تفاوت هدفون گیمینگ با معمولی است و معمولا نوع گیمینگ، گران‌‌‎تر است. البته برخی از مدل‌های مقرون به صرفه‌تر هدست مخصوص بازی وجود دارند؛ اما اغلب کیفیت صدای پایین تری نسبت به بقیه دارند که به طور کلی ارزش خرید ندارند. این امکان وجود دارد که آن‌ها ویژگی‌هایی داشته باشند که برای بازی خوب باشند؛ اما به طور کلی، کیفیت صدا و ساخت آن پایین‌تر خواهد بود. یک هدفون بازی معمولی حدود 2 میلیون تومان و گزینه‌های سطح بالا نزدیک به 7 الی 10 میلیون تومان، قیمت دارند.

در بین هدفون‌های معمولی، مدل های کمتر از 1 میلیون تومان هم وجود دارد، اما ارزش خرید ندارند. زیرا کیفیت صدا در آن‌ها قابل قبول نیست و احتمالاً زود خراب خواهند شد. یک جفت هدفون معمولی خوب، اغلب حدود 1.5 تا 2 میلیون تومان قیمت دارد.

  • صدای فراگیر

یکی از مهمترین موارد تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی این است که انواع مخصوص بازی، صدای فراگیرتری ارائه می‌دهند و می‌توانند چندین کانال صوتی تولید کنند و تجربه‌ای همه‌جانبه را هنگام بازی به گیمر ارائه دهند. اما انواع معمولی فقط دو کانال چپ و راست دارند و قادر به ایجاد یک صدای سه بعدی واقعی نیستند.

با هدست بازی، فرد می‌تواند با دقت بیشتری صداها را بشنود؛ تا تشخیص دهد که صدا از کجا می‌آید، دشمنان کجا هستند یا در اطرافش چه می‌گذرد. به اصطلاح امروزی، “صدا پا بگیرد“. این مورد در هدفون گیمینگ با قرارگرفتن چند بلندگو در زوایای مختلف هر دو گوشی ایجاد شده است که هر بلندگو برای مدیریت کانال‌های صوتی مختلف طراحی شده و در نهایت با هم ترکیب می‌شوند تا تجربه کامل یک صدای فراگیر را به کاربر ارائه دهند.

  • راحتی در استفاده

از دیگر موارد در تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی، راحتی در استفاده برای مدت طولانی حین بازی است. هدست‌های مخصوص بازی برای این منظور طراحی شده‌اند؛ بنابراین دارای گوشی‌های بزرگ و منعطفی هستند.. البته انواع معمولی نیز می‌توانند راحت باشند؛ اما ممکن است سطح محدودتری از قابلیت تنظیم را به کاربر خود ارائه دهند.

فیلتر کردن صداهای اطراف در هدفون گیمینگ در مقایسه با هدست های معمولی

  • فیلتر کردن صداهای اطراف

وقتی صحبت از حذف نویز می‌شود، تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی کاملا مشخص است. اکثر هدست‌های مخصوص بازی دارای فناوری حذف نویز (noise-canceling) هستند تا مانع از به گوش رسیدن صداهای خارجی شوند و گیمر بتواند حتی در محیط‌های پر سر و صدا il براحتی بازی کند. در مقابل هدفون‌های معمولی این سطح از حذف نویز را ارائه نمی‌دهند و برای استفاده در چنین موقعیت‌هایی مناسب نیستند.

در واقع حذف نویز به کاربر این امکان را می‌دهد تا بتواند روی چیزی که گوش می‌دهد، متمرکز بماند و حواسش به سر و صدای بیرون پرت نشود. البته بعضی از هدفون های معمولی نیز تا حدی این توانایی را دارند؛ اما اگر به شدت به دنبال کاهش نویز پس زمینه هستید، بهتر است یک جفت هدفون با حذف نویز فعال یا Active Noise-Canceling خریداری کنید.

  • کیفیت میکروفون

کیفیت میکروفون از دیگر موارد تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی است. اشاره کردیم که هدست‌های گیمنیگ به طور خاص برای بازی و ارتباطات آنلاین طراحی شده‌اند؛ بنابراین کیفیت میکروفون در آن‌ها معمولا بهتر از هدفون‌های معمولی است. آن‌ها اغلب دارای میکروفون‌های قابل تنظیم هستند تا برای کیفیت صدای مطلوب بتوانید فاصله میکروفون تا دهان خود را تغییر دهید. در حالی که هدفون‌های معمولی این ویژگی را ندارند؛ یا اگر داشته باشند در سطح انواع هدفون گیمینگ نیست.

  • دوام و ماندگاری

در مورد تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی از نظر میزان دوام باید گفت که پایداری هدست مخصوص بازی بسیار بالاتر است. زیرا مواد سازنده آن بهتر از هدفون معمولی است. علاوه بر این، هدفون های گیمینگ اغلب دارای پدهای قابل تعویض برای گوش و کابل‌های جداشونده هستند که در طولانی مدت باعث افزایش پایداری و دوام آن‌ها می‌شوند.

اما هدفون‌های معمولی این انعطاف‌پذیری را ندارند. بنابراین در برابر استفاده‌ زیاد، آسیب‌پذیر هستند. البته بسته به کیفیت و برند، هدفون گیمینگ ارزان قیمت هم ممکن است مانند هدست معمولی به راحتی شکسته یا خراب شود. همه چیز به نحوه ساخت آن‌ها بستگی دارد و اینکه چگونه از آن‌ها مراقبت می‌شود و چقدر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کدام را بخریم؛ هدفون گیمینگ یا معمولی؟

کدام را بخریم؛ هدفون گیمینگ یا معمولی؟

با توجه به تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی؛ در نهایت از بین این دو کدام یک را برای خرید، انتخاب کنیم؟

در بررسی تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی دریافتیم که طراحی هدست‌های بازی به گونه‌ای است که به کاربر، امکان تجربه صدای فراگیر را می‌دهند. البته باید یادآوری کرد که همه این هدست‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند؛ بنابراین برخی از آنها صدای فراگیر شگفت‌انگیزی را ارائه می‌دهند و برخی در حد متوسط هستند و این مورد به مبلغی که هزینه می‌کنید بستگی دارد.

اگر برای بازی از رایانه شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید با انواع نرم افزار صدا بدون توجه به هدستی که استفاده می‌کنید از صدای فراگیر لذت ببرید. اما بسیاری از گیمرها با ایکس باکس یا PS4 بازی می‌کنند بنابراین این امکان را ندارند و تنها با داشتن یک هدفون گیمینگ عالی از صدای همه جانبه بهره خواهند برد.

سخن نهایی

در مجموع پس از بررسی تفاوت هدفون گیمینگ و معمولی، انتخاب هدست مناسب برای هر فرد بستگی به نحوه استفاده و انتظارات او از هدفون دارد. اگر کاربری هستید که صرفا برای تماشای فیلم یا گوش کردن به موسیقی و در زمان محدود از هدست استفاده می‌کنید، بهتر است انواع معمولی را خریداری کنید. در مقابل اگر گیمر حرفه‌ای هستید و ساعت‌های طولانی از شبانه‌روز را صرف بازی کردن می‌کنید، قطعا هدفون گیمینگ برای شما مناسب‌تر است.

آیا هدست گیمینگ به گوشی وصل می‌شود؟

بله، چنانچه هدفون بازی دارای اتصالات 3.5 میلی‌متری باشد، از طریق جک هدفون می‌توانید به گوشی وصل شوید اما اگر گوشی جک هدفون داخلی ندارد باید برای اتصال هدفون به گوشی دانگل داشته باشید.

امتیاز بدهید

برای اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز توشه من، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

لطفاً یک مقدار از 09000000000 تا 09999999999 وارد نمایید.