آیا دوربین موبایل می‌تواند جایگزین دوربین عکاسی شود؟

آیا دوربین موبایل میتواند جایگزین دوربین عکاسی شود؟

آیا دوربین موبایل می‌تواند جایگزین دوربین عکاسی شود؟

آیا عکاسی با دوربین‌ دیجیتال بهتر از دوربین‌ گوشی است؟ این سوالی است که ممکن است زیاد با آن برخورد داشته باشید. به ویژه اگر به قصد عکاسی می‌خواهید خرید کنید در برخی موارد برای انتخاب بین دوربین عکاسی و اسمارت فون دچار چالش می‌شوید. درک این نکته مهم است که عکاسی با هر کدام از این دو در موارد خاصی به دیگری ارجحیت دارد یا مناسب نیست و در واقع به موارد استفاده و نیز بودجه شما بستگی دارد.

برای عکاسی با دوربین گوشی هم اگر عکس با کیفیتی می‌خواهید باید گوشی‌های برتر با دوربین عالی را انتخاب کنید. همانطور که ممکن است عکاسی با گوشی موبایل عکس با کیفیت‌تری از عکاسی با یک دوربین سطح پایین به شما بدهد. در ادامه به بررسی این مقوله خواهیم پرداخت.

آیا دوربین موبایل می‌تواند جایگزین دوربین عکاسی شود؟

دوربین عکاسی بهتر است یا دوربین گوشی هوشمند؟

پاسخ به این سوال بسیار چالش‌برانگیز است. دوربین گوشی‌ هوشمند عالی است در مقابل دوربین‌های دیجیتال هم بی‌نظیر هستند؛ اما اینکه کدام یک برای عکاسی بهتر است به عوامل مختلفی بستگی دارد. به جرات می‌توان گفت که حداقل در حال حاضر عکاسی با دوربین‌های دیجیتال از نظر کیفیت عکس هنوز در اولویت است. اما برای افرادی که نمی‌خواهند با دوربین‌های سنگین و دست و پاگیر عکاسی کنند، عکاسی با موبایل انتخاب برتر است.

انعطاف‌پذیری دوربین‌های دیجیتال در مورد لنزها و لوازم جانبی بسیار بیشتر از دوربین گوشی است و در مقابل تلفن‌های هوشمند در اشتراک‌گذاری سریع تصاویر و ویدیوها به صورت آنلاین بسیار بهتر عمل می‌کنند. برای اینکه تصمیم بگیرید،

کدام یک برای شما بهتر است، باید اولویت‌هایتان را چک کنید.

دوربین‌های DSLR سال‌های سال است که وجود داشته‌اند و هنوز هم انتخاب ترجیحی بسیاری از عکاسان حرفه‌ای هستند و مزایای زیادی را نسبت به دوربین‌های گوشی‌های هوشمند ارائه می‌دهند، از جمله کیفیت تصویر بهتر، کنترل بیشتر بر نوردهی و فوکوس و توانایی استفاده از لنزهای قابل تعویض.

با این همه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیز در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده‌اند و در حال حاضر توانایی بسیار بیشتری نسبت به گذشته دارند. در نتیجه، بسیاری از کاربران امروزه از گوشی‌های هوشمند خود به عنوان دوربین استفاده می‌کنند که برای بسیاری از انواع عکاسی کاملاً مناسب است.

مقایسه مزایا و معایب دوربین‌های DSLR و دوربین گوشی

در ادامه این مقاله می‌پردازیم به بررسی مزایا و معایب دوربین عکاسی DSLR و دوربین گوشی تلفن هوشمند در مقایسه با هم. دوربین‌های DSLR در موارد زیر بهتر از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند عمل می‌کنند:

 • دوربین‌های DSLR سنسورهای بهتری دارند. می‌دانیم که سنسور قلب هر دوربینی است و دوربین‌های دیجیتال معمولاً سنسورهای بسیار بزرگ‌تری از بهترین دوربین‌های گوشی دارند. در نتیجه در جمع‌‌آوری نور موفق‌تر هستند و کیفیت تصویر بهتری خواهند داشت.
 • لنزهای دوربین‌های DSLR معمولاً نسبت به دوربین‌های گوشی برتری دارند. آنها اغلب سریعتر هستند (به این معنی که دیافراگم بازتری دارند) و تصاویر واضح‌تری تولید می‌کنند.
 • امکان کنترل دستی در دوربین DSLR بیشتر است. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید تمام تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید، عکاسی با DSLR برای شما بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد بود زیرا می‌توانید مواردی مانند سرعت شاتر، ISO و دیافراگم را تنظیم کنید و کنترل بسیار بیشتری بر روی عکس‌هایتان داشته باشید.
 • دوربین DSLR قادر است با فرمت RAW عکاسی کند. فایل‌های RAW تصاویر فشرده‌نشده‌ای هستند که انعطاف‌پذیری بیشتری برای ویرایش عکس‌ها به شما می‌دهند. اما اکثر دوربین‌های موبایل امکان عکاسی با فرمت RAW را ندارند و با فرمت JPEG کار می‌کنند.
 • دوربین‌های دیجیتال بسیار با دوام‌ و محکم هستند و در برابر آسیب‌ها مقاوم‌ترند.

مقایسه مزایا و معایب دوربین‌های dslr و دوربین گوشی

در مقابل مزایای دوربین گوشی در برابر دوربین عکاسی دیجیتال به شرح زیر است:

 • تلفن شما همیشه همراهتان است پس در هر موقعیتی که لازم باشد می‌توانید عکاسی کنید. کما اینکه استفاده از گوشی هوشمند برای عکاسی آسان‌تر از دوربین دیجیتال است.
 • عکاسی با دوربین تلفن همراه سریعتر از عکاسی با دوربین dslr است و همینطور به اشتراک‌گذاری عکس‌ها با موبایل راحت‌تر و سریع‌تر است زیرا آن‌ها اغلب به اینترنت متصل هستند.
 • گوشی‌های هوشمند بسیار کوچکتر از دوربین‌های دیجیتال هستند و بنابراین جابجایی آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود. لذا در هر مکان همراه شما هستند.
 • تلفن‌های همراه مانیتور بزرگتری دارند و بررسی جزئیات عکس، هنگام عکاسی آسان‌تر است و پس از عکاسی سریع می‌توانید عکس خود را ویرایش کنید.
 • دوربین موبایل برای عکاسی سلفی بهتر و راحت‌تر هستند.
 • از نظر قیمت عکاسی با تلفن همراه برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود زیرا شما حتما موبایل دارید و اگر کیفیت دوربین آن هم خوب باشد با یک تیر دو نشان زده‌اید. اما برای عکاسی با دوربین باید هزینه خرید آن را در نظر بگیرید که اغلب ارزان‌ هم نیستند. در نهایت، برای ویرایش عکس‌هایتان نیازی به رایانه ندارید.

در ادامه معایب دوربین‌های DSLR را در برابر دوربین موبایل مرور می‌کنیم.

 • از نظر هزینه سرمایه‌گذاری پولی در یک دوربین و کیت دیجیتال ارزان قیمت اغلب از قیمت موبایلی با دوربین عالی بیشتر است. بعلاوه لوازم جانبی مانند سه پایه و… نیز برای عکاسی راحت با دوربین لازم است که این هم هزینه اضافه است.
 • اگر قبلا برای عکاسی با دوربین DSLR آموزش ندیده‌اید، باید حداقل از دفترچه راهنمای همراه آن برای یادگیری مراحل کار استفاده کنید. در برخی موارد نیاز به شرکت در دوره‌های آموزش عکاسی با دوربین مورد نظرتان است در حالی که برای عکاسی با موبایل نیاز به آموزش خاصی ندارید.
 • عکاسی با دوربین دیجیتال صرف نظر از زمان لازم برای آموزش، مدت زمان بیشتری خواهد برد و به سرعت عکاسی با دوربین موبایل نیست. در دوربین باید ابتدا، بسته به نور و نوع عکسی که می‌گیرید، کنترل‌ها را تنظیم ‌کنید سپس سه پایه را تنظیم کرده و دوربین را وصل کنید تا بتوانید عکس بگیرید. بدون وجود سه پایه هم زمان تنظیم بیشتر از عکاسی با گوشی است.
 • اگر قصد به اشتراک‌گذاری عکس و یا تولید محتوا داشته باشید، لازم است ابتدا عکس‌ها را به رایانه منتقل و بعد از ویرایش آن‌ها را منتشر کنید. در حالیکه در عکاسی با دوربین بلافاصله بعد از گرفتن عکس می‌توانید آن را به اشتراک بگذارید. البته برخی از دوربین‌های دیجیتال دارای اتصال WiFi هستند و نیازی به این مراحل نیست.

مقایسه دوربین گوشی موبایل با دوربین عکاسی

در نهایت معایب دوربین گوشی را در مقایسه با دوربین DSLR بررسی خواهیم کرد.

 • کیفیت عکس دوربین گوشی هوشمند اغلب پایین‌تر از دوربین دیجیتال است و امکان عکاسی خلاقانه با گوشی هوشمند محدود است. ممکن است کیفیت عکس موبایل برای مواردی مانند اینستاگرام خوب باشد، اما برای آپلود در وبسایت‌ها زیاد مناسب نخواهد بود.
 • زوم دیجیتال دوربین موبایل عکس‌هایی با کیفیت بسیار ضعیف و تار ثبت می‌کند و در نور کم کیفیت عکس کمتر نیز خواهد شد.
 • دوربین گوشی‌های هوشمند هر قدر با کیفیت و عالی باشند هرگز به پای دوربین حرفه‌ای DSLR نخواهد رسید زیرا سنسورها و لنزها در دوربین موبایل محدود و کوچک هستند که این مورد برای عکاسان حرفه‌ای بسیار مهم است.

در نهایت کدام بهتر است؟ دوربین گوشی یا دوربین DSLR

در پایان، همه چیز به مفهوم به اندازه کافی خوب بودن برمی‌گردد. اینکه دوربین گوشی هوشمند برای رفع نیازهای عکاسی شما به اندازه کافی خوب است یا نه؟ دو یا سه سال پیش ممکن بود پاسخ این سؤال منفی باشد، اما امروزه برخی گوشی‌های موبایل مانند دوربینی در دستان کاربران هستند و عکس‌هایی با کیفیت لازم را به آن‌ها می‌دهند. با توجه به قیمت گوشی هوشمند در مقابل دوربین عکاسی حرفه‌ای، انتخاب دوربین موبایل در جایگاه برتر قرار می‌گیرد.

اما از نظر ویژگی‌های کاربردی و کارآمدی این دوربین DSLR است که در رتبه اول قرار می‌گیرد بنابراین انتخاب برتر عکاسان حرفه‌ای خواهد بود. در مقابل دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیز به طور فزاینده‌ای در آینده برای عکاسی غیررسمی محبوب خواهند شد. در نهایت این شما هستید که با توجه به موارد استفاده و شرایط خود تصمیم به خرید هر کدام از این دو گجت برای عکاسی خواهید گرفت و ارزش خرید هر کدام به شرایط شما برمی‌گردد.

مطلب پیشنهادی: قیمت دوربین عکاسی در توشه من

camera vs mobile

جمع‌بندی

با توجه به سرعت تولید گوشی‌های هوشمند با دوربین‌های عالی و نیز دوربین‌های عکاسی دیجیتال فوق‌العاده، آینده عکاسی کاملا نامشخص است. اما در این میان یک چیز واضح است، اینکه دوربین‌های DSLR به این زودی‌ها از میدان خارج نخواهند شد البته ممکن است دوربین‌های گوشی‌های هوشمند بتدریج در بازار مصرف جایگزین دوربین‌های DSLR شوند اما هنوز دوربین‌های دیجیتال چیزهای زیادی برای ارائه دارند که گوشی‌های هوشمند نمی‌توانند با آن‌ها رقابت کنند. به عنوان مثال برای عکاسان حرفه‌ای و علاقه‌مندان عکاسی، دوربین‌های DSLR هنوز بهترین گزینه موجود هستند و تا آینده قابل پیش‌بینی نیز همینطور خواهد بود.

سوالات متداول

دوربین حرفه‌ای بهتر است یا دوربین گوشی موبایل؟

این مورد کاملا نسبی است و بستگی به نحوه استفاده و شرایط شما و هدفتان از عکاسی دارد بنابراین برای برخی موبایل و برای برخی دوربین دیجیتال انتخاب برتر است.

تفاوت اصلی دوربین حرفه‌ای با دوربین گوشی چیست؟

این دو تفاوت‌های بسیاری دارند و شاید مهمترین آن در دسترس بودن و کیفیت عکس آن‌ها باشد البته گزینه قیمت را نیز باید در نظر گرفت.

امتیاز بدهید

برای اطلاع از تخفیف های شگفت انگیز توشه من، شماره تلفن همراه خود را وارد کنید

لطفاً یک مقدار از 09000000000 تا 09999999999 وارد نمایید.